Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

Tüm Kaynaklar

Tüm kaynaklarda arayın

Katalog Tarama

Katalog taraması yapın

E-Yayınlar A-Z

Tüm kaynaklarda arayın

ENGELSİZ BİLGİ HİZMETLERİ

 

GAÜ Kütüphane’nin basılı ve elektronik kaynakları ile sunduğu kullanıcı hizmetleri tüm engelli bireyleri ve ailelerini de kapsamaktadır. Kütüphanemiz bünyesinde engelli gruplarına yönelik uygun bilgi kaynaklarına erişmeniz ve kullanıcı hizmeti almanız mümkündür. Aşağıda sıralı hizmetlere erişmeniz için GAÜ öğrencisi ya da çalışanı olma koşulu da bulunmamaktadır.

 

1) Ortopedik engelli bireyler

GAÜ Kütüphane’nin tüm iç mekân öğeleri ortopedik engelli bireylerin yardım almadan hareket edebilmeleri esasına göre yerleştirilmiştir. Tüm raf, oturma grubu ve bilgisayar masalarında aralıklarımız (en az) 120 cm.’dir. Ayrıca kütüphanenin bulunduğu binada katları asansörle çıkabilirsiniz. Kütüphane içinde ihtiyaç duyacağınız bir konuda ilgili personel ve asistan öğrencilerimiz size yardımcı olmak için istekli ve eğitimli durumdadır.

 

2) Görme engelli bireyler

GAÜ Kütüphane kurumsal üyelikleri üzerinden sağladığı sesli yayınlarla KKTC genelinde en geniş koleksiyona sahip üniversite kütüphanesidir. Görme engelli (felçli ve disleksi bireyler de dahil) kullanıcılarımızıtamamı sesli olmak üzere 35.000’e yakın kitap, 600’ün üzerinde dergi, 1.500’e yakın ders anlatımı, 30 makale, 114 radyo kaydı, 66 sesli anlatım, 634 sesli betimleme, 1.338 tiyatro eseri anlatımına eriştirmekteyiz.

 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için e-Kaynaklar sayfasındaki “Sesli Yayınlar” bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıca görme engelli bireyler birçok bilimsel kaynağa GAÜ Kütüphane üzerinden erişebilir. e-Veritabanlarındaki bir yayın HTML ve ‘nativePDF’ formatında ise sesli olarak dinlenebilir ve kaydedilebilir. Bu özelliğe sahip veritabanlarından bazıları AcademicSearch Complete (EBSCOHost), Business Source Complete (EBSCOHost), Newspaper Source Plus (EBSCOHost) ve MEDLINE’dır.

 

3) İşitme-konuşma engelli bireyler

İşitme-konuşma engelli bireylere daha kaliteli ve uygun hizmet sunabilmek için Türk işaret dilini esas alıyoruz ve öğrenmek için sürekli çalışıyoruz.

 

4) Zihinsel engelli bireyler

GAÜ Kütüphane koleksiyonu ve kullanıcı hizmetleri belirli bir düzeyde zihinsel engele sahip bireyleri ve ailelerini de kapsamaktadır. Bu gruptaki bireyler ve aileleri tüm basılı ve elektronik koleksiyonlarımızdan yararlanabilir.

 

5) Psikolojik sorunlu bireyler

Anksiyete bozukluklar, depresyon, dissosiyatif bozukluklar, sosyal fobi, şizofreni, şizoid vb. tanıya sahip bir bireyseniz GAÜ Kütüphane’nin panoramik dağ ve deniz manzarası eşliğinde ilgi alanlarınıza yönelik yayınlarla verimli ve kaliteli zaman geçirebilir; kişisel ve mesleki gelişiminize odaklanabilirsiniz. Ayrıca kütüphane içinde ihtiyaç duyacağınız bir konuda ilgili personel ve asistan öğrencilerimiz size yardımcı olmak için istekli ve eğitimli durumdadır.

 

Not: GAÜ Kütüphane, engelli bireylere yönelik tüm yeni çalışma ve hizmetleri hakkında KKTC Engelliler Dayanışma Derneği ve Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ni düzenli olarak bilgilendirmektedir. GAÜ Kütüphane’nin bilgi kaynakları ve kullanıcı hizmetleri adı geçen derneklerin tüm üyelerine açıktır.