Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Aranacak Kelime:
 
Araştırma Araçları:
  
Sadece:

Tüm Kaynaklar

Tüm kaynaklarda arayın

Katalog Tarama

Katalog taraması yapın

E-Yayınlar A-Z

Tüm kaynaklarda arayın

E-DİZİNLER VE E-TEZARUSLAR

 

Dizin nedir?

Belirli konu veya yayın alanları için uzmanlar tarafından hazırlanan dizinler, araştırmacıların ihtiyaçları olan bilgileri ararken zamandan tasarruf etmesini sağlar ve araştırmaları ile en ilgili sonuçlara erişmelerini garantiler. Konu veya dizin dizinleri, araştırma yürüten akademisyenlerin ve öğrencilerin, ilgili literatürü en hızlı ve verimli şekilde gözden geçirmesini sağlamaktadır. Bu veri tabanlarında, içeriğin hazırlanması ve sınıflandırmasını (dergi makaleleri, kitaplar, konferans bildirileri, tezler vb.) alanında uzman kişilerce yapılmaktadır ve disipline özgü hazırlanan kontrollü kelime dağarcığı, literatür taramanın hızı ve verimliliği için muazzam bir değere sahiptir. Dizinler, araştırmacının kendilerine uygun olan en iyi içeriği belirleyebildiği, mevcut tam metinlere bağlantılar sağlayan son derece önemli araştırma araçlarıdır.

 

Tezarus nedir?

Bir konu alanının tüm terimlerini, eş ve zıt anlamlı terimleriyle birlikte veren alfabetik ya da kavramsal dizinlerdir. En sık olarak dizinleme, terim kullanımında standartlaşma, terminoloji kontrolü vb. amaçlar için kullanılır. Ayrıca tezarus, bir veritabanında yer alarak, veritabanındaki tüm bilgileri sınıflandırmak ve düzenlemek için kullanılan konu terimlerinin alfabetik listesidir. Tezarus eş anlamlı ya da "related terms" gibi terimler arasındaki ilişkileri ve "broader terms" ya da "narrower terms" gibi hiyerarşik düzenlemeleri gösterir. Tezaruslar kullanarak editörler veritabanındaki her belgeye konu başlıkları atarlar.

 

 

Nature Index

Nature Research tarafından bağımsız olarak seçilen 80`in üzerinde yüksek etki faktörüne sahip bilimsel dergide yayınlanan araştırma makalelerinin künye bilgilerinden derlenen bir veritabanıdır. Nature Index üzerinden atıf performanslarına erişmek ve yayınlar hakkında ayrıntılı değerlendirme yapmak mümkündür. Nature Index, kurumsal, ulusal ve bölgesel düzeyde gerçek zamanlı ve yüksek kaliteli araştırma çıktısı ile işbirlikleri imkânı sunar.


Ek Bilgi: Sıkça sorulan sorular (İng.) / Terimler sözlüğü (İng.) / Dergi listesi (İng.)

 
       
 

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index: 1913-1983

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

 
       
 

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983
Bu EBSCO arşiv veritabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan bir referans kaynağıdır. 1,400`den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

 
       
 

Education Index Retrospective 1929-1983

Birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim temel içerik alanlarıdır.

 
       
 

CAB (Common Wealth Agricultural Bureaux) Direct - Tezarus

90.000’den fazla terim içeren ve 102.000 bitki, hayvan ve mikroorganizma ismi içerir. İspanyolca ve Portekizce terimlerin İngilizce eşdeğerleri ile Amerikan ve İngiliz yazım varyantlarını sunar. Ayrıca kimyasallar için ilgili CAS kayıt numaraları da bulunur.


Ek bilgi: Yardım / Tüm terimler

 
       
 

Business Source Complete-Tezaruslar

İktisadi ve idari bilimler alanında öne çıkan EBSCO veritabanlarından biri olup içerdiği farklı doküman türleri ile komple bir araştırma aracıdır. Tezarusa erişmek için ana sayfanın üst tarafında yer alan "Thesaurus" sekmesini kullanınız. Veritabanı arayüzünü Türkçe`ye çevirmek mümkündür. Business Source Complete veritabanı konu, yer ve kişi olmak üzere 3 farklı tezarusa sahiptir.